MeDinE~Fm Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeDinE~Fm Forum

İslami MeDinE~Fm Forum Radyomuzu dinlemek için...( http://www.vahdetfm.com/radyo.htm )....adresine girebilirsiniz...

MedinefmAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Havf ve Reca

YazarMesaj
GülNida
Admin
GülNida

Havf ve Reca Empty
MesajKonu: Havf ve Reca   Havf ve Reca Icon_minitimePtsi Kas. 09, 2009 10:42 pm

Müslüman havf ile reca (korku ile ümit) arasında olmalıdır. Ne yüzde yüz havf, ne de yüzde yüz reca, ikisi arasında olacak.

Cehennem sadece müşrikler ve kâfirler için değil.Büyük günahlar işleyen, azgınlık yapan, haram yiyen, ribacı tevbesiz Müslümanların da Cehenneme atılacağını dinimiz bize açıkça bildiriyor.

Mü'min olanlar Cehennemde muhalled (devamlı olarak) kalmaz, cezalarını çekince çıkartılır.

Bugünkü topluma bakıyorum da, nicemizin kendisini Cehennemlik yapacak kötü işler yaptığını görüyorum.

Cennet azgınların yurdu değildir.

Cennet hırsızların, soyguncuların, zâni ve zâniyelerin, haram yiyicilerin yurdu değildir.

Peygamberimiz buyuruyor:

Bir kadın bir kediyi hapsetti. Hayvan yiyecek ve içecek bulamadı ve öldü. Allah o kadını Cehenneme koydu... (Buharî ve Müslim'de.)

Bu kadın Müslümandı...

Bir başka hadîste Efendimiz şöyle diyor:

İsrailoğullarına mensup kötü bir kadın yolculuk yapıyordu. Bir kuyuya rastladı, tutunup aşağıya indi, su içti. Yukarıya çıktığında bir köpeğin susuzluktan kıvrandığını gördü. Bu hayvancağızın da yanan bir ciğeri var, şuna su vereyim dedi. Tekrar kuyuya indi. Yanında bir kap olmadığı için ayakkabısının birini su ile doldurdu, yukarıya çıkardı, köpeği suvardı. Allah bu kötü kadını affetti. (Bu hadîs de hem Buharî'de, hem Müslim'de yazılıdır.)

Müslümanlara, kendilerini Cehennem'e koyduracak kötülükler, günahlar, isyanlar liste halinde bildirilmelidir. Bunların cezasından nasıl kurtulabilecekleri de anlatılmalıdır.

Önce günahlarımızı, isyanlarımızı bileceğiz.

Sonra onlardan pişman olup tevbe edeceğiz.

Bir daha yapmayacağız.

Gıybet büyük günahtır.

Riba büyük isyan ve günahtır.

Haram yemek günahtır.

Lüks, israf, gösteriş, gurur, kibir büyük günahlardır.

Salavat-ı hamseyi terk etmek büyük günahtır.

Komşusuna eziyet büyük günahtır.

Beytülmal-i müslimîni yağmalamak, hortumlamak büyük günahtır.

Toplumumuzda yaygın hale gelmiş israf (saçıp savurma, ihtiyaçtan fazla tüketim) haramdır, büyük günahtır.

Yaygın hale gelmiş rüşvet alıp verme, yapanları cehenneme attıran büyük günahtır. Ben söylemiyorum, Efendimiz haber veriyor: "Râşi de, mürteşi de (Rüşvet alan da veren de) ateştedir, yani Cehennemde yanacaktır."

Gaflet karanlıkları içinde kalmışız... Başta Diyanet olmak üzere Müslümanların mutlaka uyarılması lazımdır.

Dinimiz hem müjdeliyor, hem korkutup uyarıyor. Bir müjdeler ve uyarılar kitapçığı çıkartılsa, çok açık ve seçik şekilde Müslüman halk uyarılsa; kişiyi Cennetlik ve Cehennemlik yapan şeyler anlatılsa ne iyi olur. Belki bir kısmımız uyanırız.

Kimse kendisini Cennetlik sanmasın.

Müslüman havf ile reca (korku ile ümit) arasında olmalıdır. Ne yüzde yüz havf, ne de yüzde yüz reca, ikisi arasında olacak.

Azgın Müslümanlar uyarılmalıdır.

Nemrudhâne gibi müzeyyen binalarda oturan Müslümanlar uyarılmalıdır.

Binitleriyle gurur ve kibir sergileyen azgın beyinsizler uyarılmalıdır.

Para kazanmak, zengin olmak için Kur'ân'a, Sünnete, Şeriata aykırı her kötülüğü yapan, her günahı işleyen sahtekârlar uyarılmalıdır.

Allah'ımız bize adaleti emretmiştir. Zâlimler uyarılmalıdır.

Müslümanlar bu devirde en çok kendilerine zulm ediyor.

Evet Cehennem sadece müşrikler ve kafirler için değildir. Azmışlar da orada yanmaya adaydır.

Mehmet Şevket Eygi...

Havf ve Reca
1 sayfadaki 1 sayfası