MeDinE~Fm Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeDinE~Fm Forum

İslami MeDinE~Fm Forum Radyomuzu dinlemek için...( http://www.vahdetfm.com/radyo.htm )....adresine girebilirsiniz...

MedinefmAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

EL-RAKÎB C.C.

YazarMesaj
GülNida
Admin
GülNida

EL-RAKÎB C.C. Empty
MesajKonu: EL-RAKÎB C.C.   EL-RAKÎB C.C. Icon_minitimePaz Kas. 15, 2009 11:35 pm

EL-RAKÎB C.C. 44errakiybu3kv

EL-RAKÎB C.C.
(Gözetleyip kontrol eden)

Rakîb : Bakıp gözeten ve kendisinden hiçbir şey gizlenemeyen.

Cenab-ı hak buyuruyor:

"ALLAH her şeyi gözetler" (Ahzab, 52)

"Şüphesiz ALLAH sizin üzerinizde gözetleyicidir." (Nisa, 1)

"Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan ALLAH'a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyle görensin. "(Maide, 117)

*Rakib ismi, Kur'an-ı Kerim'in 3 yerinde geçmektedir.

*Rakib, koruyup gözetleyendir. Öyleki hiçbir şey O'ndan kaybolmaz. Gizlilikleri ve sırları bilen, görendir. Hiçbir söz ve gizli konuşma O'na gizli değildir. ALLAH, unutmasının mümkün olmadığı mutlak ilmiyle bütün varlıkları gözetleyip denetleyendir.

*Her Müslüman, Yüce ALLAH'ın kendini ve bütün varlıkları gözetlediğini, onları murakebe ettiğini, bunun için herkese iki melek tayin ettiğini, bu meleklerin insanın her sözünü ve her fiilini yazıp kaydettiğini, ALLAH'ın ahirette ceza veye mükafatı bu murakebeye göre vereceğini bilmelidir. ALLAH'ın kendisini gözetlediğine dair bilgisi kesinlik (yakîn) derecesine ulaşan kimse, ömrünü boş ve yararsız işlerde harcamaz, alıp verdiği nefesleri bile O'nun zikriyle almaya çalışır. Bütün davranış, işlerinde ve sözlerinde O'nun emir ve yasaklarına uygun hareket ve davranışlarda bulunur, insanlarlailişkilerini bu esas üzere düzenler. Rabbin kendisini gözetlediğini unutmayan kalp, kalp ilimlerinde ileri derecelere ulaşır.

*ALLAH yoktan yarattığı tüm varlıkları koruyup gözetendir. Uzayın derinliklerindeki yıldızlar ve sistemlerden, dünyayı kuşatan atmosferdeki olaylara, insanın meydana getirdiği toplumlardan, yeryüzünü kaplayan bitki örtüsüne, insan bedenindeki kompleks ve karmaşık sistemlerden, mikro ve makro alemlere, gözle göremediğimiz tüm boyutlara kadar herşeyi her an kontrol eden, gözetleyen, şahit olan, denetleyen ALLAH'tır.
İnsan başıboş bırakıldığını, amaçsızca hayatını sürüdürebileceğini zannedebilir. Ama hangi iş üzerinde olursa olsun ALLAH onun üzerinde şahittir. Hiç kimse ALLAH'tan bir şey gizleyemez. Gizli anlaşma, plan, sır, tuzak; bunlar ALLAH Katında asla gizlenemeyecek olaylardır. Herşeyi gören, işiten ve bilen ALLAH'ın Zatından hiçbir şey gizli kalamadığı için, herkesin yaptığına eksiksiz bir adaletle karşılık verilir.
EL-RAKÎB C.C. Yarakb3ge

Sen ki yapıp ettiklerimi hafızama kaydeder,
kendimi kendime tanık eylersin.

Kalbimin sırlarını bilicisin Sen.

Sen ki ağacın her halini meyvesinin kalbine derc edersin.

Her şey üzerinde gözetleyicisin Sen.

Sen ki meyvenin tadını,kokusunu,dokusunu,
rengini çekirdeğinde özetlersin.

Her işin inceliğini belirleyicisin Sen.

Sen ki bugünün çiçeklerinin tohumlarında
yarının çiçeklerini büyütüp beslersin.

Her bir zerreyi görüp gözetirsin Sen.

Sen ki güzleri solan yapraklarda,
toprağa düşen tohumlarda sayısız baharları gizlersin.

Silinip giden şeyleri kaydedicisin Sen.

Ömrümün her anında Seni anmak dilerim.

Lakin halim el vermez,unuturum.

Kalbime zikrini yerleştir;uyandır beni.

Ölüm anımı Seni anarak yaşamak isterim.

Lakin mecalim yetmez,susarım.

Dualarımı katına eriştir,yandır beni.

Hesap günü Seni razı etmeyi arzu ederim.

Lakin sevabın yetmez,korkarım.

Yaptıklarımı hayra eriştir,iyilerle andır beni.

EL-RAKÎB C.C.
1 sayfadaki 1 sayfası