MeDinE~Fm Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeDinE~Fm Forum

İslami MeDinE~Fm Forum Radyomuzu dinlemek için...( http://www.vahdetfm.com/radyo.htm )....adresine girebilirsiniz...

MedinefmAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

EL-MUİZ C.C.

YazarMesaj
GülNida
Admin
GülNida

EL-MUİZ C.C. Empty
MesajKonu: EL-MUİZ C.C.   EL-MUİZ C.C. Icon_minitimePaz Kas. 15, 2009 11:55 pm

EL-MUİZ C.C. 25elmuizzu7bm

EL-MUİZ C.C.
(Yücelten, izzet ve şeref veren)

Muiz : İzzet veren, yükselten

Cenab-ı Hak buyuruyor:

"De ki: "Ey mülkün sahibi ALLAH'ım, dilediğine mülkü verirsin ve dilediğinden mülkü çekip-alırsın, dilediğini aziz kılar, dilediğini alçaltırsın; hayır Senin elindedir. Gerçekten Sen, herşeye güç yetirensin." (Âl-i İmran, 26)

*Muiz ve Muzil isimleri Kur'an'da isim olarak geçmez, sadece fiiil olarak geçer. ALLAH kimi yükseltmişse onu aziz, kimi de alçaltmışsa onu da zelil kılmıştır. Aziz veya zelil olmak dünyada geçekleştiği gibi âhirette de gerçekleşir. Muiz, düşmanlarına karşı dünyada dostlarına destek verip onları üstün kılan, âhirette de onları en güzel şekilde ağırlayıp aziz kılandır.

*ALLAH dostlarını, kendisine ibadet ve itaat etmede başarılı kılarak onları onurlandırmış ve aziz kılmıştır. Zira ALLAH'a itaat etmekten daha üstün bir izzet yoktur. ALLAH dostlarını: kanaatkarlıkla, amellerde samimi ve ihlaslı olmakla, nefislerinin arzu ve istelerini terk etmekle aziz kılmıştır. (2)

Mülkü dilediğine veren O'dur. Herkimin kalbinden perdeyi kaldırıp Cemalini müşahede ettirirse kanaat nimetine gark ederek mahlukatından kimseye muhtaç bırakmazsa, kuvvet ve teyid bahşederek nefsine onu ezdirmezse, işte onu aziz kılmış ve daha dünyada iken ona mülkü vermiş olur.

MUİZZ

Sen dilediğini aziz eyler,dilediğini zelil eylersin.

Her türlü izzet ve heybet Senin takdirindir.

Her şeyin her haline her an kudret ve rahmetinle hükmedersin.

İzzetlilerin izzeti,heybetlilerin heybeti Senin takdirindir.

Muizz Sensin;izzet ve azamat sahibisin.

Sensin Muizz;ben zilletime bakarım..

Ancak Senin izzetine ayine olurum.

Yalnız Sana itaat etmenin izzetini ver bana.

İzzetim varsa,Senin verdiğin kadardır.

Sensiz zilletlere düşer,alçaklara uğrarım.

Ancak Sana secde ederek aziz olurum

Yalnız Sana secde etmenin sultanlığını ver bana.

EL-MUİZ C.C.
1 sayfadaki 1 sayfası