MeDinE~Fm Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeDinE~Fm Forum

İslami MeDinE~Fm Forum Radyomuzu dinlemek için...( http://www.vahdetfm.com/radyo.htm )....adresine girebilirsiniz...

MedinefmAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

EL-REZZÂK C.C.

YazarMesaj
GülNida
Admin
GülNida

EL-REZZÂK C.C. Empty
MesajKonu: EL-REZZÂK C.C.   EL-REZZÂK C.C. Icon_minitimePtsi Kas. 16, 2009 12:14 am

EL-REZZÂK C.C. 18errazzaku2ck
EL-REZZÂK C.C.
(Rızık ihsan edici, tekrar tekrar, bol bol rızık veren.)

Cenab-ı Hak buyuruyor:
"ALLAH, dilediğine hesapsiz rızık verir." (Bakara, 212)

"Kendi rızkını taşıyamayan nice canlı vardır ki onu ve sizi ALLAH rızıklandırır..." (Ankebût, 60)

Beslenerek yaşamaları için bütün canlıların rızıklarını veren yalnız ALLAH Teala'dır. O'ndan başka rızık veren yoktur. Eğer ALLAH rızkı kulları için bolca yaysaydı, yeryüzünde taşkınlık yapar ve azarlardı. ALLAH kullarından dilediği kimsenin rızkını genişletir ve dilediğine de kısar. Şüphesiz ALLAH her şeyi hakkıyla bilendir. Kulun, her istediğini talep etmede helal yollardan hareket ettikten sonra, Rabbine müracaat etmesi lazımdır.

Kuluna karşı çok şefkatli ve merhametli olan ALLAH, insanları içinde sayılamayacak kadar çok nimetle dolu olan topraklarda yaşatır. Öyle ki insan toprağı ekip biçmeden bile toprak yemyeşil ürünler ve başaklar verir. İçinden sarı, kırmızı, yeşil, turuncu meyve ve sebzeler çıkar. Masmavi denizlerin içi ise yine binlerce çeşit ve lezzette balıklarla doludur. Bütün bunların yanında ALLAH insanlara hem yerdeki hayvanların etini, hem de gökteki kuşun etini yedirir, hayvanların içinden tertemiz süt çıkarır, arılara bal yaptırır... Bütün bunları insanlara ALLAH bağışlamaktadır.

Tenbih: Kul, ALLAH'tan başkasından rızık beklememeli, bu konuda O'ndan başkasına dayanıp güvenmemelidir. Her Müslüman, ALLAH'tan başka rızık veren bir mutlak Rezzâk'ın olmadığını bilmelidir. Eğer başkası, geçinmesi için rızık veriyor görünsede gerçekte o, kendisine verileni vermektedir. O halde sen de ALLAH'ın sana rızık olarak verdiklerinden başkalarına ver ki, ALLAH sana daha fazlasını versin.

Muhtaç olduğun halde, aşırı düşkünlük göstererek rızık arama. bil ki düşkünlükle rızık aranan sana takdir edilen rızkını kesinlikle artırmaz. Sana ancak takdir edilen rızık ulaşır, fazlası değil. O halde kendini küçük düşürerek rızık aramaktan vazgeç, onurunu ve izzeti nefsini koru.

REZZAK

Hazinende yok yoktur.

"Ol!"dersin her şey olur.

Vermene bahane yoktur.

İkramına sebep çoktur.

Gözlerime ışığı gönderdiğin gibi,görmeyi rızık olarak verirsin.

Kulağıma sesleri değdirdiğin gibi,işitmeyi de nimet olarak lütfedersin.

Kalbime ilhamlar gönderdiğin gibi,vahyini de rızık olarak indirirsin.

Ruhuma sonsuzluğu fısıldadığın gibi,ebedi cennetini de rızık eylersin.

Lezzetleri dilime tattırdığın gibi,lezzetlerin devamını da vaad edersin.

Aklıma hikmeti bahşettiğin gibi,nefsimi başıboş olmaktan men edersin.

Bana En Sevgili'ni(sas)sevdirdiğin gibi,En Sevgili'ni(sas)de bana rehber eylersin.

Sensin yağmuru ak bulutların göğsünden süt gibi sağıp
tomurcularının ağzına,tohumcuklarının damağına
fazlınla ikram eyleyen.

Sana muhtaç olmak en büyük zenginliğimdir.

Senin fakirin eyle beni.

Sensin sütü annelerin ak göğsünden yağmur gibi indirip yavruların ağzına,
muhtaçların dudağına kereminle lütfeyleyen.

Senin verdiğinle doymak en büyük lezzetimdir.

Sofranda ağırla beni.

Sen ki bana hayat verdin,hayatın ihtiyaçları da Senin yanındadır.

Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı Senin katında saklıdır.

Senden ummak en büyük mutluluğumdur.

Katında konuk eyle beni.

EL-REZZÂK C.C.
1 sayfadaki 1 sayfası