MeDinE~Fm Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeDinE~Fm Forum

İslami MeDinE~Fm Forum Radyomuzu dinlemek için...( http://www.vahdetfm.com/radyo.htm )....adresine girebilirsiniz...

MedinefmAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Fakirlere Yardim

YazarMesaj
((medine))
moderatör
((medine))

Fakirlere Yardim Empty
MesajKonu: Fakirlere Yardim   Fakirlere Yardim Icon_minitimeSalı Mart 10, 2009 3:26 pm

Fakirlere Yardim
FAKIRLERE YARDIM

Bu kimseler belki de aksam pazar dagildiktan sonra kimseye görünmeden karinlarini doyurmak için dökülmüs sebze ve meyve artiklarini toplayan kimselerdir.
Bu insanlar belki de giyecek ayakkabisi olmadigi için bir lastik ve ya karton parçasini baglayip yürümeye çalisanlardir. Bu kimseler belki de yiyecek yemegi giyecek giysisi omadigi için akrabasi ve yakini yardim edin diyecek bile kimsesi olmadigi için ve yardim istemek için evinden çikmaya bile takati kalmayan kimselerdir.
Evet bu kimselerin sayisi hiç de az degildir. Eger gerçekten ciddi bir sekilde arayacak tetkik edecek olursak böyle insanlarin hemen yani basimizda bir mahalle ileride ve ya bir semt ileride yasadigini fark edecegiz. Hemen yani basimizda böyle insanlar açlik ve sefalet içerisinde kivranirken nice dul ve yetimin açliktan agzi kokarken ,bir gecede içki masalarinda, lokanta köselerinde nisan ve dügün gecelerinde milyarlari harcayan gelinine kizina milyarlik gerdanliklar takilar takan insanlar. Ne kadar hümanist oldugunu ve insanlara saygili oldugunu ve onlari sevdigini nasil söyleyebilir. Bir defasinda Hz. Peygamberin kizi Hz. Fatima kocasi Hz. Ali’nin getirdigi bir gerdanligi takmisti. Kizinin boynunda bunu güren Hz. Peygamber Ya Fatima Muhammedin kizi boynuna atesten bir altin takilmis denilmesini istermisin? Buyurdu. Hz. Fatima derhal boynundan bu gerdanligi çikardi onu satti ve yerine bir köle alarak onu hürriyetine kavusturdu.
Ilmi irfani olan kalemi hitabeti güçlü olan bu nimetlerin sükrünü yine konusmalariyla kalemiyle yazisiyla ifa etmeli. Diger taraftan Allahin mal mülk verdigi kisi de malini hayir yolunda kullanarak sükrünü yerine getirmelidir. Yüce Rabbimiz Hud suresi 6. Ayet-i Kerimesinde de buyurdugu gibi, “Yeryüzünde mevcut her canlinin rizki Allah’a aittir.” Buna göre birakin zengini fakirin bile rizik endisesi tasimasi uygun degildir. Çalismak ve gayret bizden rizik ise Allah’dandir. Malinin artmasini isteyen cenneti ve Rabbimizin rizasina ermek isteyen sevdigi mallarindan infak etmelidir. Toplumlarda her sinif insan mevcuttur. Zenginlerimizin hemen yanibasinda fakirlerimiz de yasamaktadir. “ Komsusu aç iken tok yatan bizden degildir” diyen Peygamberimizin ölçüsü ne kadar manidardir. Insanlari düsünmek yine insanlarin vazifesidir. Iyilik yapacaksak önce insanlardan baslamaliyiz. Bir tarafta insanlar aç sefil bir hayat yasarken onlari terk ederek yasamak mantikli bir hayat degildir. Allahin mükerrem olarak yarattigi insani düsünmek onun derdine deva olmak gücü yeten her insanin üzerine vazifedir. Fakirlerin bulunmasi zenginler için birer nimettir. Onlari sevindirmek onlarin hayir duasini almak Rabbimiz en sevdigi ibadetlerdendir. Insana hizmet etmek insanlar için çalisip didinmek ne kadar kiymetlidir. Bir kul kardesinin yardiminda oldugu müddetçe Allah da onun yardimindadir. Muhterem müminler cemiyette her türlü insan bulunmaktadir. Köse basinda dilenen insanlardan baska birde haya ve duygusu tasiyip ta kimseye derdini söyleyemeyen namuslu insanlarda var ki iste bunlari bulup ta bu insanlara yardim yapmak ne kadar makbuldür. Bas tarafta okudugum Ayet-i Kerimede Rabbimiz mealen söyle buyuruyor: “ sadakalar ,Allah yolunda hayatlarini vakfedenlere sarf edilmelidir. Onlar ticaret için firsat bulamazlar,hallerini bilmeyenler bunlari dilenmedikleri için zengin zannederler. Sen onlari simalarindan tanirsin onlar halktan israrla bir sey istemezler. BAKARA-273
Evet iste gerçekten yardim yapmak isteyenler bu gariban yoksul kimseleri arastirip bulup hayir ve hasenatini bunlara ulastirmaktadir. Bir baska zamanda Resulullahin hanimi Hz. Aise iki altin bilezik takmisti. Resulullah onlari görünce “Böyle seyler Muhammedin aline ehline yakismaz” dedi. Hz. Aise de derhal onlari kolundan çikardi. Halbuki altin zinet takmak kadinlara helaldi.
Evet bir tarafta insanlar fakir biçare zelil bir halde yasarken diger tarafta bir kisim insanlarin altin,dolar,mark stok etmeleri hanimlarinin kizlarinin gelinlerinin kollarini ve boyunlarini altinlarla doldurmalari ne kadar dogrudur. Bu mesele de çok yanlis algilaniyor. Islamda kadinin altin zinet takinmasi caizdir. Yani takabilir. Takdigi zaman erkege günah oldugu gibi ona günah yazilmaz. Ama biz bu cevazi sanki farzmis gibi anlamisiz. Kolunda bilezik boynunda gerdanlik olmayan kadin kalmamis farz gibi kadinlarimiz altinlara bogulmus. Hem altini dolari marki mali stok ediyor gelecege dair sanki bir süphe tasiyoruz. Hem de çok derin çok samimi ihlasli bir müslüman oldugumuzu söyleyebiliyoruz.
Bakin peygamber efendimiz aleyhisselati vesselam efendimiz devletin reisi, ordunun komutani müminlerin imami Allah’in sevgilisi kulu oldugu halde lüx ve rahat içinde yasamayi arzu etmedi. Siradan bir vatandas gibi yedi ve siradan bir vatandasin giyindigi gibi giyindi. Saraylari korumalari yoktu bazen aç bazen de tok olmak isterdi. Bir defasinda Hz. Ömer Resulullahin yanina girdi. Üzerinde yattigi hasirin vücudunda biraktigi izleri görünce: Sana yumusak bir dösek yaptirsak Ya Resulullah ! dedi. Bunun üzerine O dünya benim neme gerek” buyurdu.
“ Dünya neye benzer bilirmisiniz hayat kervani giderken bir yolcu istirahat etmek için bir agaç gölgesinde nasil konuklarsa biz de öyleyiz.” Derdi.
Gelen mali hemen fakirlere sarf ederdi. Aise r.a. dan rivayete göre: Peygamber ailesi koyun kestiler ve dagittilar. Peygamberimiz (a.s.)
ondan mi kaldi? Buyurdu. Aise r.a.
ancak kürek kemigi kaldi. Deyince
su halde kürek kemiginden baska hepsi duruyor. Buyurdular.
Allah Resulu Ebu Bekir’in kizi Esmaya söyle demisti, Kesenin agzini baglama seninde rizkin baglanir. Infak et sayma sana da sayi ile verilir. Kilere kapatma senin de rizkin kapanir. (Buhari müslim)
Evet Allah Resulu bu söylediklerini aynen yasayarak örnek oldu. Zengin müminlerinde bu konuda üzerine düsenleri yapmasi ................................ pek çogumuzun evlerimize depoladigimiz yiyecek ve giyecekten pek çok fakir giydirilir ve doyurulur. Bu mallari mezara mi götürecegiz. Hayatta iken ne hayir islersek o bizim için kar olacaktir
.

Fakirlere Yardim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» her müslüman yuva bir yardım kuruluşudur