MeDinE~Fm Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeDinE~Fm Forum

İslami MeDinE~Fm Forum Radyomuzu dinlemek için...( http://www.vahdetfm.com/radyo.htm )....adresine girebilirsiniz...

MedinefmAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

her müslüman yuva bir yardım kuruluşudur

YazarMesaj
KIYAM

KIYAM

her müslüman yuva bir  yardım kuruluşudur Empty
MesajKonu: her müslüman yuva bir yardım kuruluşudur   her müslüman yuva bir  yardım kuruluşudur Icon_minitimeÇarş. Eyl. 30, 2009 10:51 am

Her mü'min yuva bir yardım kurumudur
Fakirlere yardım etme, muhtaçların ihtiyacını giderme, açları doyurma, kimsesizlere kol kanat germe, yetim ve öksüz çocukları giydirme, okutma? Bunların tümü insan ruhaniyetine yerleştirilmiş kahramanlık duygusu sayesinde gerçekleştirilen faaliyetlerdir.

Kahraman olma isteği, her insanın benliğinde mevcuttur. Kimisinde gelişmiş ve hatta aşırıya kaçmış olabilir; kimisinde de cılız kalmış ve yok denecek düzeye inmiş olabilir.

Ama yukarıda zikrettiğim bütün o faaliyetlerde insandaki bu kahramanlık duygusunun rolü büyüktür. Ve daha nice karşılık beklemeksizin yapılan iyilikler bu kahramanlık içgüdüsü sayesinde gerçekleştirilir. Belki de toplumu ayakta tutan ve bireyler arasındaki kaynaşma ve kucaklaşmayı ve birbirini sevip saymayı sağlayan bir dinamiktir kahramanlık.

Buna rağmen ortada kahramanlık ile ilgili bir sorun var. Hem de büyük bir sorun. Zira etrafta özü itibariyle kahramanlıktan kaynaklanan bir sürü olumsuzluk var. Zaman zaman facialarla sonuçlanan kin, nefret, intikam, hırs gibi duyguların da kökeninde kahramanlık içgüdüsü yatmaktadır.

İşte dengeyi sağlamış, içgüdüyü kontrol altına alıp onu doğru yerlere kanalize etmiş olanlardır gerçek kahramanlar. .....

İyilik, tabiatı gereği saf ve berrak olmalıdır. Kötü niyetin, egoizmanın kirine bulaştırılmamalıdır. Böylesi iyiliklere kendisini adamışlar gerçek kahramanlardır. Zamanımız ve günümüz şartları da bu iyiliklere muhtaç ve bir o kadar da müsaittir...

Bunlara dayalı döşeli bir ev alamazsınız belki? Onların daimi geçimini de sağlayamayabilirsiniz? bu ailenin tüm fertlerini giyindirmek de güç gelebilir size?

Ama hemen vazgeçmeyin! Yapacağınız, yapabileceğiniz küçük de olsa bir şey vardır mutlaka. Bir günlük ekmeklerini alabilir misiniz, mesela? Veya bu ailenin bir ferdini giydirebilir misiniz? "Bunlardan hiç birini yapamam" diyor iseniz bir tane ekmekle de olsa uyandırın içinizdeki kahramanlık ruhunu. Hem iyilik sadece maddi ölçütlerle ve maddi yardımla sınırlı değildir.

Allah (cc) herkese kahramanlığını gösterme fırsatı vermiştir. Muhtaç olanlara maddi yardımda bulunma gücünüz yoksa bile gidip hal hatırını sorabilir, dertlerini hafifletebilir, işlerinde yardımcı olabilir ve en azından sadaka niyetine bir güler yüz gösterebilirsiniz.

Hani "fırsat ayağımıza kadar geldi" veya "Hızır kapıyı çaldı" derler ya işte her gün kahraman olma fırsatı ayağımıza kadar gelir ve iyilik meleği gönül kapımızı günde kaç kez çalar durur? Ayağımıza kadar gelen fırsatları değerlendirmek ve gönül evimizi iyiliklere ardına kadar açmak bizi sadece Allah katında ve insanlar arasında kahraman kılmayacaktır.

Sesimi kaç kahraman duyuyor bilmem; ama kahraman olmayan bir Müslüman olabileceğine ihtimal vermiyorum. Aynı zamanda her Müslüman'ın özellikle bu konuda kahraman olduğunu düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

her müslüman yuva bir yardım kuruluşudur
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» CİZGİ FİLM KAHRAMANLARI MÜSLÜMAN OLURSA =))
» Fakirlere Yardim